Jak radzić sobie w upał z dziećmi

Niemowlę w upały. Jak przeżyć upały z dzieckiem?

Czekaliśmy długo na przyjście wiosny, a następnie lata, jednak gwałtowne upały zaskoczyły wszystkich. Dla nas dorosłych nie jest to temperatura do przeżycia, a jeszcze gorzej radzą sobie z nią najmłodsi. U maluchów szybciej dochodzi do przegrzania, niemowlaki nie potrafią jeszcze utrzymywać stałej temperatury ciałka. Dodatkowo nasze dzieci nie mają jeszcze tylu gruczołów potowych co dorośli, dlatego nie pocą się tak bardzo i nie mogą w ten sposób ochłodzić. Przegrzanie niemowlaka, jak i starszego dziecka jest bardzo niebezpieczne. Mogą wystąpić gorączka, wymioty a nawet udar słoneczny. Podpowiadamy jak poradzić sobie w upalne dni, kiedy na zewnątrz mamy temperatury ponad 30 stopni.

Jak niemowlę reaguje na upał? Spacery z dzieckiem w upalne dni.

Jedno z ważniejszych pytań. Czy wychodzić z dziećmi na spacer? Jak niemowlaki reagują na upały? Przede wszystkim w upalne dni, mówimy tu o temperaturach już od 25 stopni, nie należy wychodzić na słońce między 11 a 16 godziną. Słońce grzeje wtedy najmocniej i bardzo łatwo o udar dziecka. Można poruszać się w cieniu, powoli przyzwyczajać dziecko do temperatury. Niemowlaki lubią ciepło, należy sprawdzać czy przy mocnym wietrze nie będzie im za chłodno, nawet gdy nam wydaje się, że żar spada z nieba. O czym należy pamiętać. Przede wszystkim NIE WOLNO zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie! Niezależnie czy wychodzimy „tylko na sekundę”, taka sytuacja może skończyć się tragicznie!! Dodatkowo, warto wiedzieć, że jeżeli wybieramy się z dzieckiem na spacer w wózku, staramy się, aby mocne słońce nie wpadało do środka, do wózka, często zakrywany jest pieluchą. Tego też nie należy robić. W zamkniętym wózku temperatura podnosi się podobnie szybko jak w samochodzie, nie ma cyrkulacji powietrza i w bardzo podobny sposób szkodzimy dziecku.

Jak ubierać niemowlę i małe dzieci podczas upału? Chłodzenie, nawadnianie dzieci.

Jak ubrać niemowlę w upał

Używamy kremów z mocnym filtrem dostosowanych do wieku dziecka. Niemowlęta w czasie upałów ubieramy warstwami. Jednak nie może to być kilka warstw takich jak body, rajstopki, koszulka, jeżeli my mamy na sobie tylko lekką sukienkę. Maluszkowi można założyć bawełniane body lub bloomersy i topik. Do tego cieniutkie skarpetki i jakąś czapeczkę. Jak już zostało wspomniane wcześniej, noworodki lubią ciepło, dlatego zabieramy ze sobą cienki kocyk lub pieluszkę, którą okryjemy delikatne ciałko dziecka. Najlepiej mieć przy sobie również dodatkowe ubranko, które ubierzemy w momencie zmiany pogody. Łato sprawdzimy czy naszemu dziecku jest zimno czy gorąco, dotykając jego kark. Będzie on rozgrzany albo chłodny, wtedy możemy zmienić garderobę maluszka.
Starsze dzieci łatwiej radzą sobie z upałami. Cieszą się słońcem i dobrą zabawą. W takim momencie jest równie ważne, aby posmarować dziecko kremem z mocnym filtrem. Chronimy dzieci przed mocnym słońcem w godzinach południowych. Również ubieramy dziecko wygodnie oraz lekko. Dla biegających maluchów też sprawdzą się lniane lub bawełniane bloomersy i koszulki. Na główkę ubieramy lekki turban z muślinu lub kapelusz czy chusteczkę z daszkiem.

Chłodzimy mieszkanie. Jak przetrwać upały z dzieckiem w mieście?

Jeżeli jest to możliwe, warto trzymać zasłonięte okna przed promieniami słonecznymi. Otwieramy okna i próbujemy zrobić cyrkulacją powietrza, można też wspomóc się wiatrakami. Nie zostawiamy malucha na przeciągu, ani bezpośrednio na przewiewie. Należy znaleźć takie miejsce, aby było w miarę chłodne i bez przeciągów. Jak sami mamy częstą ochotę na prysznic, nie bójmy się też w taki sposób ochłodzić dziecko. Woda orzeźwia i chłodzi rozpalone ciało. Możesz też wykorzystać wanienkę i zrobić na balkonie prowizoryczny basenik, chyba, że masz ogród lub taras to zainwestuj w mały basen dla dzieci. Nie dość, że będzie zabawa, to jeszcze idealne ochłodzenie w upalny dzień.
Jeżeli mieszkasz w mieście i wszędzie wydaje Ci się gorąco, jest to idealny moment na wizytę w muzeum czy katedrze. Kościoły i muzea są często ochłodzone, a nie jest to niezdrowy powiew z klimatyzacji jak w galerii handlowej. Nawadniaj siebie i malucha i każde swoje dziecko. Najlepiej nie słodzonymi napojami, lub herbatką o temperaturze pokojowej.

Upały z dziećmi to nie lada wyzwanie. Pamiętajcie, że jeżeli Wam jest gorąco to również Waszemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *