Alergia na materiał u niemowlaków

Alergia z szafy malucha. Dlaczego nowe ubranka mogą być źródłem podrażnień skóry naszego dziecka?

Skóra niemowlęcia znacząco różni się od skóry dorosłej osoby. Jest ona bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Dlatego należy dbać o nią już od 1 roku życia. Mechanizmy termoregulacji niemowlęcia nie są w 100 % rozwinięte. Ponadto niesprawne gruczoły potowe oraz łojowe nie dają możliwości prawidłowego odprowadzenia ciepła w przypadku przegrzania. Dlatego też bardzo ważne jest, aby ubierać bobasa w ubrania, które są przewiewne, oddychające i najlepiej aby były wykonane z wysokiej jakości bawełny.

Uczulenie na poliester. Które materiały mogą uczulać dzieci?

Każda z nas wie, że najbardziej przyjaznym materiałem dla skóry dziecka jest oczywiście naturalna bawełna oraz produkty lniane. Są również tkaniny, które nie powinny zaszkodzić delikatnej skórze tj.: jedwab lub wysokiej jakości polar pozbawiony koncentratów i sztucznych barwników. Warto zwracać uwagę na to, z czego wykonany jest dany produkt. U nas znajdziecie opis przy każdym produkcie, czy to lniane bloomersy lub bawełniana opaska na głowę. Jeśli nowy sweterek, kurtka, śpioszki zostały wykonane w całości z poliestru, wełny, szorstkich tkanin lub gumy- mogą drażnić skórę dziecka! Podobnie jest z elementami metalowymi, które są częścią ubranka. Pokryte dużą zawartością niklu lub ołowiu- również są uczulające! Najbezpieczniejszym oraz najwygodniejszym sposobem dla niemowlaków jest zapinanie śpioszków na napy, bez użycia metalowych guzików, czy zamków.

Jak rozpoznać alergię na materiał? Objawy uczulenia niemowlaka na materiał.

Warto wiedzieć, że przede wszystkim występują objawy miejscowe na skórze. Główne objawy alergii to:

  • zaczerwienienie skóry,
  • łuszczenie się skóry,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • egzema

Gdy dziecku coś doskwiera z pewnością troskliwa mama zauważy, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli maluch zaczyna płakać i uporczywie drapać się w danym miejscu, może to oznaczać tylko jedno-ALARM!!! ALERGIA NA MATERIAŁ!

Co zrobić jeżeli dziecko ma objawy alergii? Problemy skórne u maluchów.

Po pierwsze zidentyfikuj alergen!
Należy odnaleźć czynnik, który wywołał niepożądaną reakcje alergiczną. Trzeba zrobić wszystko aby uniknąć ponownego kontaktu z danym materiałem.
Czasami pomaga zwykły przypadek. Na przykład założona piżamka tył na przód (zatrzaski były po jednej stronie) źle zapięte szelki lub sweterek założony na gołe ciałko malucha.
Po drugie!
Zmienione miejsca skórne można spróbować posmarować łagodną maścią przeznaczoną dla dzieci.
Po trzecie idź do lekarza!
Jeśli zmiany skórne utrzymują się i nie ustępują, w takim przypadku należy KONIECZNIE udać się do specjalisty. Uczulenie u niemowlaka to dość poważny problem, którego nie należy bagatelizować.

Kilka porad dla kupujących ubranka. Jak wybrać najlepsze ubranka dla niemowlęcia?

  • Kupuj ciuszki z naturalnych materiałów typu jedwab, bawełna czy len,
  • Staraj się unikać ubrań z wełny, poliestru,
  • Unikaj szerokich gumek przy ubraniach, zameczków, metalowych zapięć,
  • Najlepsze są przewiewne ciuszki, które pozwalają oddychać skórze,
  • Zawsze czytaj skład materiału na metce, Zakupione ubranka od razu wypierz w specjalnym, delikatnym płynie dla alergików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *